Zamyslenie

V 13. týždni meriam 8 cm a vážim 40 g. V tomto období už moje telíčko rastie rýchlejšie než moja hlava, na ktorej sa mi postupne objavujú prvé vlásky. Tie sa odborne nazývajú lanugo a v tejto fáze môjho života mi pokrývajú nielen hlávku, ale aj celý povrch môjho tela. Väčšina týchto drobných chĺpkov mi však pred narodením vymizne, takže budem zasa vyzerať ako každý iný človek. Okrem rastu vláskov je však na 13. týždni výnimočný aj vývin svalov mojej tváre. Už sa ich učím ovládať a veľmi sa mi to páči! Viem sa mračiť, občas robím grimasy a veľmi rád si skúšam cmúľať svoj drobný palec. Ktovie, čo by na to povedala moja mama, keby ma mohla vidieť…

Nemecký luteránsky pastor Dietrich Bonhoeffer, ktorého za jeho antinacistickú činnosť obesili tesne pred koncom druhej svetovej vojny, povedal: “Boh nesplní všetky naše priania, ale splní všetky svoje prísľuby.” Tak, ako sa dieťatko v 13. týždni učí ovládať svoje vlastné svaly, naučme sa aj my ovládať vlastné túžby a sny. Nezanevrime na Boha, keď nám nedá to, o čo Ho tak veľmi prosíme… On vie, čo je pre nás najlepšie a ako dobrý Otec sa o nás stará v každej chvíli. Veď nám sľúbil, že bude s nami po všetky dni až do skončenia sveta! Učme sa preto podrobovať naše telá službe pravej lásky a trpezlivo dôverujme Tomu, kto nás nekonečne miluje.

Modlitba

Pane, Ty si darca života od počatia. Ešte prv, než sme boli v matkinom lone, Ty si mal s nami svoj konkrétny plán. Vryl si si nás do svojich dlaní a nesieš nás v nich po celý náš život. Hoci sa niekedy cítime sami a celkom opustení, Ty na nás nezabúdaš...

Chceme Ti dnes ďakovať za život. Dostali sme tento veľký dar celkom zadarmo, no mnohokrát nám chýba túžba ho chrániť. Preto sa dnes chceme prihovárať za celú našu spoločnosť, aby sme vedeli vo svojom konaní presadzovať úctu k životu už od počatia.

Pane, odprosujeme Ťa za tisíce ľudských životov, ktoré nemohli uzrieť svetlo sveta. Prosíme o Tvoje svetlo pre tých, ktorí čakajú neplánované dieťa. Daj, aby mali odvahu povedať "áno" životu a dokázali svoje dieťatko prijať s láskou. Zároveň Ťa prosíme aj za všetky ženy, ktoré podstúpili umelý potrat; naplň ich srdcia nádejou a svojím odpustením.

Panna Mária, Ty, ktorá si počala z Ducha Svätého, buď ochrankyňou a pomocnicou všetkých rodičov. Nech každý svojím postojom povie rozhodné "áno" životu tak, ako si Ty sama privolila anjelovi: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa Tvojho slova." Zachovaj nás v spoločenstve s Ježišom, ktorý je Cestou, Pravdou a Životom na veky vekov. Amen.

Odber noviniek

Pripojte sa k našej iniciatíve! Prihláste sa na odber noviniek, modlitieb a zamyslení a pomôžte meniť atmosféru v našej krajine.

V zmysle Zákona 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov vyplnením registračného formulára súhlasíte so spracovaním uvedených osobných údajov za účelom zasielania noviniek a aktualít kampane 40 dní za život.