Zamyslenie

V 35. týždni som narástol do veľkosti 47 cm; vážim 2,7 kg. Stále však priberám na váhe; každý deň mám približne o 28 g viac. V maternici je čím ďalej, tým menej plodovej vody a väčšinu priestoru už v tomto období zaberám ja. Postupne klesám; posúvam sa stále nižšie a mamička môže kvôli tomu cítiť zvýšený tlak v podbrušku. Takýto posun bábätka je celkom prirodzený, ba až potrebný. Dieťatko sa chystá na samotný pôrod; posúva sa bližšie k pôrodným cestám, aby mohlo z mamičkinho bruška plynulo prejsť na svet a začať tak samostatný život na zemi. Na konci 35. týždňa je už tehotenstvo vo vysokom štádiu; mamička teda môže porodiť úplne prirodzene a dieťatko už viac nebude považované za predčasne narodené. Celá jeho cesta smeruje ku koncu; bábätko, ktoré sa doteraz formovalo a vyvíjalo, sa už v 35. týždni priblížilo k ideálu malého človiečika, ktorý je pripravený na svoj príchod na svet.

Rast nenarodeného dieťatka je veľmi podobný ceste, ktorú musí každý z nás na tejto zemi prejsť. Bábätko sa v mamičkinom brušku každým dňom približuje k ideálu malého, no už celkom vyvinutého človeka. Presne rovnako by sme sa mali vyvíjať i my. Každý z nás je povolaný ľudsky rásť a neustále sa formovať; naším cieľom je totiž neustále sa približovať k ideálu, ktorý pre každého z nás pripravil náš Otec - k svätosti. Náš večný život sa predsa začína už tu, na zemi; snažme sa preto každý deň vykročiť správnym smerom, aby sme sa už teraz mohli stať takými, akými by sme raz chceli byť večne.

Modlitba

Pane, Ty si darca života od počatia. Ešte prv, než sme boli v matkinom lone, Ty si mal s nami svoj konkrétny plán. Vryl si si nás do svojich dlaní a nesieš nás v nich po celý náš život. Hoci sa niekedy cítime sami a celkom opustení, Ty na nás nezabúdaš...

Chceme Ti dnes ďakovať za život. Dostali sme tento veľký dar celkom zadarmo, no mnohokrát nám chýba túžba ho chrániť. Preto sa dnes chceme prihovárať za celú našu spoločnosť, aby sme vedeli vo svojom konaní presadzovať úctu k životu už od počatia.

Pane, odprosujeme Ťa za tisíce ľudských životov, ktoré nemohli uzrieť svetlo sveta. Prosíme o Tvoje svetlo pre tých, ktorí čakajú neplánované dieťa. Daj, aby mali odvahu povedať "áno" životu a dokázali svoje dieťatko prijať s láskou. Zároveň Ťa prosíme aj za všetky ženy, ktoré podstúpili umelý potrat; naplň ich srdcia nádejou a svojím odpustením.

Panna Mária, Ty, ktorá si počala z Ducha Svätého, buď ochrankyňou a pomocnicou všetkých rodičov. Nech každý svojím postojom povie rozhodné "áno" životu tak, ako si Ty sama privolila anjelovi: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa Tvojho slova." Zachovaj nás v spoločenstve s Ježišom, ktorý je Cestou, Pravdou a Životom na veky vekov. Amen.

Odber noviniek

Pripojte sa k našej iniciatíve! Prihláste sa na odber noviniek, modlitieb a zamyslení a pomôžte meniť atmosféru v našej krajine.

V zmysle Zákona 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov vyplnením registračného formulára súhlasíte so spracovaním uvedených osobných údajov za účelom zasielania noviniek a aktualít kampane 40 dní za život.