Začiatok života každého jedného z nás je tou najdôležitejšou a najnáročnejšou cestou, akú sme kedy podnikli. Vyvíjajúci sa život v lone matky je rovnako zaznávaný i vyzdvihovaný; faktom však ostáva, že iný spôsob vzniku ľudskej bytosti napriek pokročilým technológiám stále neexistuje.

Rôzni umelci z celého sveta sa preto rozhodli vzdať hold zázraku a kráse života, ktorý je pre nás dnes už taký bežný, že si to mnohokrát vôbec neuvedomujeme. Tieto umelecké kúsky tak doslova menia životy. Necháte sa nimi inšpirovať a zmeníte aj Vy ten svoj?

1. “Zázračná cesta” v Katare od Damiena Hirsta

Projekt Damiena Hirsta zachytáva vývoj bábätka od počatia až po pôrod. Séria 14 sôch dokopy váži 216 ton a stála 20 miliónov dolárov. Sochy sú viditeľné z diaľnice na jednej strane a z púšte na strane druhej; kulminujú v soche, ktorá má podobu zdravého novorodeného chlapčeka. Hirstov záujem o prenatálny vývin začal, keď sa sám stal otcom. “Každý rozpráva o životnej ceste, lenže čo cesta, ktorú musíme prekonať ešte predtým, než sa vôbec narodíme…” porozprával o svojom projekte.

image_1

image_2

image_3

2. Úbočie hory v Kolumbii

Úžasná reprodukcia nenarodeného dieťatka je vytesaná do skaly hneď vedľa cesty medzi mestami Santo Domingo Savio a Medellín v Kolumbii. Kolumbijčania sú známi svojou túžbou ochraňovať počatý život, a preto sa držia hesla “ak oni budú mlčať, budú kričať kamene” (Lk 19, 40).

image_4

image_5

3. Pomník nenarodeným deťom na Slovensku

Mladý talentovaný slovenský sochár Martin Hudáček svojou sochou zobrazujúcou matku s potrateným dieťaťom upozorňuje na post-potratový syndróm, ktorým ženy po interrupcii tak často trpia. Pomník zároveň zdôrazňuje, že uzdravenie sa z bolesti, ktorú interrupcia spôsobila, je možné prostredníctvom bezhraničnej Božej lásky a milosrdenstva.

image_14

4. Ganei Chaim v Izraeli

Tento pomník zachytáva nenarodené dieťatko v Božej ruke. “Ganei Chaim” je názvom miesta v Izraeli slúžiacim ako memoriál deťom, ktoré zomreli pri umelom či spontánnom potrate. Od svojho vzniku sa stalo pamätným priestorom na reflexiu pre ženy a rodiny, ktoré stratili svoje dieťatko, ako aj miestom uzdravenia a odpustenia pre ženy, ktoré oľutovali umelý potrat.

image_8

5. Skice Leonarda da Vinciho

Leonardo da Vinci načrtol dieťatko v maternici s dych vyrážajúcou presnosťou už pred viac ako 500 rokmi. Napriek nedostatku akejkoľvek technológie dokázal tento génius pravdivo zachytiť ľudskosť nenarodeného dieťaťa.

image_15

6. Rytina doktora Willughbyho

Doktor Percival Willughby vyryl tento presný obrázok dieťatka v lone matky do svojej knihy pre babice a pôrodníkov už v 17. storočí. Zdôrazňoval pritom vhodnosť prirodzených pôrodov.

image_16

7. Maľba s názvom “Skôr, než som ťa utvoril” Rona DiCianniho

Maľba Rona DiCianniho “Skôr, než som ťa utvoril” je autorovou osobnou výpoveďou. Jeho matka totiž zmenila svoje rozhodnutie ísť na interrupciu, vďaka čomu sa Ron mohol narodiť pred viac ako 60 rokmi. Táto maľba aj dnes pokračuje v zachraňovaní životov. 16-ročné dievča z problematického prostredia sa rozhodlo nechať si svoje dieťatko potom, čo zhliadlo DiCianniho maľbu na mládežníckej konferencii.

image_13

Zdroj: lifenews.com, preklad: Martina Bednáriková

Odber noviniek

Pripojte sa k našej iniciatíve! Prihláste sa na odber noviniek, modlitieb a zamyslení a pomôžte meniť atmosféru v našej krajine.

V zmysle Zákona 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov vyplnením registračného formulára súhlasíte so spracovaním uvedených osobných údajov za účelom zasielania noviniek a aktualít kampane 40 dní za život.