Je mnoho skrytých príbehov z veľkých udalostí, ktoré sa nikdy nedostanú do správ, ale sú zaujímavé a pôsobivé. Každý, kto sa zúčastňuje obrovských podujatí, bude mať nejaký zážitok, o ktorom by mohol rozprávať.

Zúčastnila som sa tohtoročného Pochodu za život v USA a vskutku mám aj ja svoj príbeh - taký, ktorý prekvapil dokonca aj mňa.

image_113

Dav bol obrovský, veľká vlna, ktorá zaplnila ulicu Constitution a hlasy mileniálov sa zdali byť dosť silné, aby ich bolo počuť v každom kúte mesta. Energia bola elektrizujúca a nákazlivá každým krokom, čo sme sa blížili k Najvyššiemu súdu. Tisíce mileniálov pomaly naplnili priestor pred schodmi Najvyššieho súdu, zaplniac aj bočné ulice a dotýkajúc sa aj trávy pred budovou Kapitolu. Protestujúci vytvorili tenký rad popri obrubníku, ktorý oddeľoval pro-liferov jeden od druhého a boli pripravení obhajovať právo na potrat.

Po fotografovaní pochodu a stretnutiach s protestujúcimi, som sa ocitla za našimi protivníkmi. Moja kolegyňa sa rozprávala so štyrmi ženami asi v tínedžerskom veku, z ktorých každá držala ružový nápis “Nechajte potraty bezpečné a legálne!” Rozhodla som sa zapojiť do konverzácie, ktorá na začiatku nemala nič s potratmi.

Po tom, čo sme sa trochu spoznali, opýtala som sa jednoduchú otázku, “Aký máte postoj k potratom?”

Vysvetľovali, že podporujú potraty, najmä, ak je to zdravotne výhodné pre matku. To mi dalo výbornú príležitosť diskutovať s nimi o rizikách potratu a ony boli ochotné počúvať. Spomenula som aj svoj prípad, keď mi potratová klinika z Albuquerque, NM, dala podpísať súhlas, kde sa hovorilo, že potrat po 18 týždni je nebezpečnejší, než vynosenie dieťaťa do dňa pôrodu.

Ich reakcia bola apatická, čo som očakávala, keďže porozumenie rizík potratu je nie vždy viditeľné.

V tomto bode som sa ich opýtala, či im môžem vysvetliť pohľad na vec z pro-life perspektívy. Rozhodla som sa opýtať, pretože len pár krokov od nás bola žena so sirénou na hlave, ktorá kričala heslá proti pro-choice aktivistom, a ja som nechcela, aby tieto ženy odišli a nevedeli, o čom pro-life hnutie naozaj je.

“My tu nie sme, aby sme robili rozhodnutia za iné ženy, ale dúfame, že môžeme informovať ženy o iných možnostiach, než je potrat, aby mohli urobiť informované rozhodnutie.”

To ich zaujalo, a tak som pokračovala.

“Pracovala som v Centre pre tehotné ženy, kde sme zdarma poskytovali rôzne potrebné náležitosti tehotným ženám v núdzi, aby sa stali sebestačnými, a aby cítili dostatočnú podporu na to, aby si vybrali adopciu alebo sa stali rodičmi, zatiaľ čo budú pokračovať vo svojom vzdelávaní alebo kariére.”

V tomto bode diskusie žena, ktorá bola najviac zapojená do konverzácia, mala v tvári úplne odlišný výraz. Najprv bola zvedavá a opatrná, ale teraz sa otvorila a v očiach sa jej zračil záujem. Bola pohnutá a povedala mi, aké ohromujúce je počúvať o tom.

Podelila som sa s ňou a jej priateľkami o svoju skúsenosť, keď som sa nachádzala v situácii, kde som čelila rozhodnutiu o potrate, keď som otehotnela v druhom ročníku na strednej škole.

Keby nebolo iniciatívy organizácie Students for Life, neviem povedať s istotou, aké rozhodnutie by som urobila.

“Hovorím vám to, pretože chcem, aby sme vedeli, že pro-life hnutie má za cieľ milovať aj ženy, aj ich deti. Veľa z nás vie o ťažkostiach s neplánovaným tehotenstvom a chceme, aby sa ženy cítili dostatočne kompetentné, aby si nemuseli vyberať medzi svojimi cieľmi a svojim dieťaťom.”

V tomto momente rozhovoru spev a krik v pozadí zoslabol a my sme boli hlboko zaujaté touto konverzáciou. Všimla som si, že novinár a kameramanka z ABC News natáčali našu konverzáciu.

“Páči sa mi, aký máš prirodzený a úprimný prístup,” povedala mi so vzrušením v očiach a s rastúcim úsmevom na tvári. Bola som vďačná, že reportér zachytil naše pozitívne stretnutie medzi pro-life a pro-choice postojom a dúfala som, že to povzbudí aj ďalších, aby našli spoločný základ v ich konverzáciách, aby sa vždy navzájom rešpektovali.

Bola som veľmi vďačná, že som s týmito mladými ženami našla spoločný základ - všetky ženy si zaslúžia byť informované o svojich rozhodnutiach a zaslúžia si viac, ako iba potrat.

Keďže však tieto ženy už poznajú riziká potratu a iné možnosti, ktoré sú k dispozícií, logicky nemôžu pokračovať v bytí “pro-woman” (za ženy) a obhajovať potraty. Aj napriek tomu, že sme našli spoločnú reč v láske voči všetkým ženám, byť pro-woman sa začína v maternici a pokračuje po celý život.

Keď uznáme, že ženy si zaslúžia ochranu a rovnosť vo všetkých fázach života, budeme kultúrou, ktorá naozaj posilní a podporí ženy.

Sade Patterson

Zdroj: studentsforlife.org, preklad: Viktória Dandarová

Odber noviniek

Pripojte sa k našej iniciatíve! Prihláste sa na odber noviniek, modlitieb a zamyslení a pomôžte meniť atmosféru v našej krajine.

V zmysle Zákona 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov vyplnením registračného formulára súhlasíte so spracovaním uvedených osobných údajov za účelom zasielania noviniek a aktualít kampane 40 dní za život.