Luxusná značka Gucci urobila hlasné vyhlásenie týkajúce sa interrupcií zavedením svojej kolekcie Cruise 2020. Táto kolekcia bola navrhnutá kreatívnym riaditeľom značky Gucci Alessandrom Michele a obsahuje odevy s provokatívnymi propotratovými posolstvami.

gucci-fashion-line-abortion.jpg

Kolekcia bola odhalená v Kapitolských múzeách v Ríme 28. mája. Michele ju opísal v rozhovore pre Women’s Wear Daily (WWD) ako oblečenie, ktoré „vzdáva hold talianskemu zákonu o potratoch“.

Kolekcia obsahuje napríklad fialové sako s často používaným propotratovým sloganom “Moje telo, moja voľba”, ako aj sako, na ktorom je dátum prijatia talianskeho potratového zákona či sukňou s kvitnúcou maternicou.

Michele tvrdí, že pro-life zákony prijaté v rôznych štátoch v USA „ma presvedčili, ako veľmi by mali byť ženy rešpektované," (zdroj: AP).

View this post on Instagram

‘My Body My Choice’ is a feminist slogan from the 70s which appears on the reverse of this jacket seen before the #GucciCruise20 fashion show by @alessandromichele. This piece echoes the Creative Director’s continuing vision of freedom, equality and self-expression. Since founding @chimeforchange in 2013—the global campaign that represents and advocates for gender equality—@gucci has a longstanding commitment to women and girls by funding projects around the world to support sexual and reproductive rights, maternal health, and the freedom of individual choice. Learn more about the global partners for sexual and family health rights the campaign is donating to in 2019, which can be found in @chimeforchange’s link in bio. @museiincomuneroma #AlessandroMichele #MuseiCapitolini

A post shared by <a href="https://www.instagram.com/gucci/" style=" color:#c9c8cd; font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; font-style:normal; font-weight:normal; line-height:17px;" target="blank"> Gucci (@gucci) on

„Chcel som zobraziť myšlienku, že prerušenie tehotenstva nevymaže záhradu, kvetinu, ktorou je maternica každej ženy,“ povedal Michele (zdroj: AP). Taliansky módny návrhár sa vôbec nezmieňoval o počatom dieťati, ktorého telo je násilne odstránené z maternice počas takzvaného „prerušenia tehotenstva“, a nezaujíma ho ani skutočnosť, že násilná procedúra môže ženám potenciálne spôsobiť vážne, dokonca život ohrozujúce komplikácie.

Obianuju Ekeocha, prezidentka organizácie Culture of Life Africa, vidí tento krok ako „kampaň smrti“, ktorú vedie „vplyvná elita“:

V rozhovore pre WWD Michele obhajoval svoje propotratové posolstvo tvrdením: „Jediný svet, ktorý si dokážem predstaviť, je svet, v ktorom môže byť každý človek tým, kým by chcel byť, bez akýchkoľvek obmedzení alebo odsúdení.“

Napriek tomu sú kvôli násiliu, ktoré potraty spôsobujú, každý deň odsúdení tí, ktorí nemajú žiaden hlas. Nikdy tak nedostanú šancu stať sa tými, kými by chceli byť.

Samotné zákony, proti ktorým Michele a značka Gucci svojou kolekciou protestuje, sa snažia chrániť, podporovať a posilňovať ľudské životy s cieľom zabezpečiť - podľa vlastných slov Alessandra Michele - že každý človek môže byť tým, kým by chcel byť, bez akéhokoľvek obmedzenia alebo odsúdenia.

Začiatkom roku 2019 sa talianska módna značka dostala na titulky, keď predstavila "sveter s kuklou" v hodnote 890 USD, ktorý mnohí kritizovali kvôli podobnosti s rasistickými karikatúrami. Značka bola nútená sa ospravedlniť.

Zdroj: LiveAction.org, autor: Laura Nicole, preklad: Martina Bednáriková