Čestným hosťom tretieho Národného pochodu za život, ktorý sa uskutoční už o pár dní v Bratislave, je aj pro-life aktivistka Obianuju Ekeocha. V prvej časti nášho rozhovoru s touto pozoruhodnou dámou sa dozviete viac o jej začiatkoch v pro-life hnutí. Už teraz sa na jej návštevu veľmi tešíme!

image_208

Odkiaľ pochádzate?

Obianuju Ekeocha: Pochádzam z juhovýchodnej časti Nigérie. Narodila som sa ako posledné zo šiestich detí. Študovala som mikrobiológiu v Nigérii; magistra v biomedicíne som zas ukončila vo Veľkej Británii, kde som následne ostala žiť. Už viac ako 12 rokov tam aj pracujem ako biomedicínsky špecialista. Okrem toho sa posledných 7 rokov venujem aj pro-life aktivizmu. V súčasnosti mám teda dve práce. Musím sa priznať, že skombinovať ich nie je vôbec jednoduché. Snažím sa však najlepšie, ako viem. Milujem ich obe – rada pomáham ľuďom v nemocnici s diagnostikou ich chorôb, no zároveň si užívam aj svoju prácu v oblasti ochrany života. Vnímam totiž obrovskú posvätnosť ľudského života v každom veku či štádiu vývoja.

Ako ste sa stali pro-life aktivistkou? Prezraďte nám viac o svojich začiatkoch…

Obianuju Ekeocha: Úplnou náhodou! Pred siedmymi rokmi som objavila projekt Melindy Gatesovej, manželky bilionára Billa Gatesa. Vnímala som ho ako otvorenú kontrolu populácie. V roku 2012 vytvorila koalíciu, ktorej cieľom bolo získať miliardy dolárov. Za jediným účelom: zaplaviť chudobné krajiny antikoncepciou. Zasiahlo ma to a videla som v tom jednostrannú snahu západnej elity presadiť svoj vlastný ideologický program nielen v Afrike, ale aj v ďalších rozvojových krajinách. Keďže pochádzam z Nigérie, rozhodla som sa zareagovať na tento projekt formou otvoreného listu adresovaného priamo Melinde Gatesovej.

Po jeho zverejnení sa stalo niečo, čo som nečakala – stal sa virálnym. Prečítalo si ho množstvo ľudí a za pár týždňov ho dokonca zverejnila stránka Pápežskej rady pre laikov (pozn. list si môžete prečítať v angličtine tu). Počas nasledujúcich mesiacov som písaniu venovala čoraz viac času. Rozoberala som témy ako život, potraty, Afričanky, radikálny feminizmus, kontrola populácie, humanitárna pomoc a kultúrny imperializmus. Začala som sa týmto témam venovať hlbšie… postupne som viac a viac písala a prednášala. Začala som cestovať a dostala som sa do rôznych kútov sveta. A zvyšok je história :)

image_209

Aká je momentálna situácia v Afrike? Ako často sa tam vraciate prednášať na pro-life témy?

Obianuju Ekeocha: Každý rok cestujem do 2 až 4 afrických krajín. Závisí to od mojej aktuálnej situácie a aj od toho, ako sa mi podarí veci naplánovať. Doteraz som pracovala v krajinách západnej, strednej, východnej i južnej Afriky, ako aj Somálskeho polostrova. Len v 4 z 55 afrických krajín sú zlegalizované potraty na žiadosť. Každá krajina však má v rôznej miere problém s nelegálnymi potratmi. V mojej knihe Target Africa (pozn. preklad: Zacielené na Afriku) vysvetľujem tento komplexný problém do hĺbky. Pozývam vás prečítať si ju, aby ste tejto otázke lepšie porozumeli.

Aké ďalšie krajiny ste vďaka svojej práci navštívili?

Obianuju Ekeocha: Veľa cestujem. Doteraz sa mi podarilo navštíviť viac ako 60 miest v 23 krajinách sveta. Už v 9 krajinách som pochodovala za život. Slovenský Národný pochod za život bude mojím jubilejným desiatym pochodom! Už sa teším, ako budem pochodovať spolu s tisíckami ďalších ľudí. Spolu budeme svedčiť o posvätnosti a dôstojnosti ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť.

Doteraz som mala tú česť hovoriť s ľuďmi všetkých vekových kategórií - s mužmi, ženami, študentami, mladými, s rôznymi lídrami, staršími i mladšími ľuďmi vo farnostiach, s rodičmi, rehoľnými sestrami, kňazmi aj biskupmi… Bolo to pre mňa skutočným požehnaním. Pri zdieľaní svojich vlastných skúseností som sa od všetkých týchto ľudí mnoho dozvedela.

image_210

Prečo by sa podľa Vás mali ľudia zúčastniť Národného pochodu za život v Bratislave, ktorý sa koná už o pár dní?

Obianuju Ekeocha: Moja vlastná skúsenosť s pochodmi za život v rôznych krajinách potvrdzuje, že pokojné a verejné pochodovanie za život je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa zjednotiť, vzájomne povzbudiť a inšpirovať ľudí, aby sa nebáli byť hlasom tých, ktorí ho nemajú – počatých detí. Povzbuďte preto aj vy svoju rodinu a priateľov, aby nás prišlo čo najviac. Staňte sa spoločne súčasťou tohto diela. Príďte svojou prítomnosťou preukázať lásku k životu!

Žijeme v dobe, kedy je akceptovateľné zabiť dieťa ešte pred jeho narodením. Niektorí ľudia potrat nazývajú upevňovaním práv žien, iní zdravotnou starostlivosťou, ďalší ho vnímajú ako pokrok… Pravdou však je, že väčšina intelektuálne čestných ľudí si uvedomuje, že ide o formu zneužívania ľudských práv. Čo s tým môžeme urobiť? Proti takejto kultúre smrti musíme svedčiť vlastným príkladom.

Na tom, čo dnes urobíme, skutočne záleží! A to nielen teraz, ale aj v kontexte našich dejín. Musíme sa postaviť a prehovoriť; musí nás byť počuť! Nech si história zapamätá, že aj v čase, kedy dochádza k takémuto hrubému porušovaniu ľudských práv, stále existujú ľudia, ktorí sa neboja byť hlasom najmenších z nás – počatých detí.

Pokračovanie v druhej časti.
Ďakujeme za rozhovor!
Preklad: Martina Bednáriková

Odber noviniek

Pripojte sa k našej iniciatíve! Prihláste sa na odber modlitieb a zamyslení, ktoré počas kampane rozosielame, a pomôžte meniť atmosféru v našej krajine.